تماس با ما: 09126100075 - 09123644845

باغ فین کاشان نمونه ای از شاهکار معماری ایرانی

تاریخ انتشار: 1400/06/24

تعداد بازدید: 43

باغ فین کاشان نمونه ای از شاهکار معماری ایرانی که بناهای آن به دوره صفویه باز میگردد و وسعت آن بالغ بر ۲۳ هزار متر مربع است .باغ فین کاشان مکانی است که ناصرالدین شاه قاجار صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند .

باغ فین کاسان- معماری باغ فین -خرید باغ

این باغ دارای یک حیاط در مرکز است که با دیوار ،بارو برج‌های استوانه ای شکل ایجاد شده است .این باغ زیبا یکی از پربازدیدترین مکان‌های گردشگری در اصفهان و ایران است .این باغ در سال ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۸ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده و چند سالی است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است .

برخی از منابع تاریخی قدمت باغ را مربوط به دوران آل بویه می‌دانند . ساختمان باغ به دوران شاه عباس بزرگ بر میگردد و طراح باغ را غیاث الدین جمشید کاشانی می‌دانند .

معماری باغ فین

وجود عناصر و آب و درخت که عناصری پویا می‌باشد و در کنار ابنیه که عنصر ثابت معماری است هویتی زنده به این باغ و اثر تاریخی بخشیده است .

عنصر آب در باغ فین

آب جاری در جوی‌ها و استخرهای باغ از چشمه سلیمانیه تامین می‌گردد ، ابتدا این آب در استخرهای پشت باغ جمع می‌گردد ، با توجه به اختلاف ارتفاع استخر با سطح آب جوی ها،ایجاد فواره‌های زیبایی را ایجاد کرده که به روش ثقلی آب را به بالا پرتاب می‌نماید .

 

سیستم آب رسانی جالب باغ فین

ریاضی دان محبوب و معروف قرن دهم و دوره صفوی غیاث الدین جمشید کاشانی سازنده سیستم آب رسانی باغ فین کاشان است .۲۰۰ سال قبل با استفاده از قانون اختلاف سطح و شیب طبیعی زمین بهره برده است .

درختان باغ فین کاشان

از مهمترین گیاهان باغ فین ،درخت سرو و به تعداد ۵۷۹ اصله و ۱۱ اصله درخت چنار می‌باشد . اغلب درختان باغ سنی معادل ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال را دارا می‌باشند .